Tandem współpracy: Elżbieta Dembińska-Cieślar i Emil Cieślar
Zaproszenie do udziału w ankiecie
© Elżbieta Dembińska-Cieślar
Przykłady wydrukowanych na płótnie odpowiedzi
Przebieg ankiety
Ta artystyczna ankieta objęła we Francji mieszkańców Die (departament Drôme) i okolicznych wiosek i kilkunastu Paryżan – francuskich działaczy Komitetu Solidarité avec Solidarność. W jej realizacji pomogły gminy i stowarzyszenia udzielając lokali w których przedstawiałam publiczności instalację.
Dzięki subwencji departamentu Drôme i regionu Rhône-Alpes w 2012 r został wydrukowany katalog w języku francuskim przedstawiający w skrócie wypowiedzi ankietowanych i fragmenty « Słownika filozofów ».
Z upływem czasu ankieta powiększała swój zasięg:
W 2013 r zwróciłam się do Polaków, których drogi skrzyżowały się z moimi. Najpierw do mieszkańców Przysuchy, Borkowic, Rusinowa i innych sąsiednich wiosek z moich rodzinnych stron. Prośbę o udział w ankiecie adresowałam do młodzieży licealnej i gimnazjalistów oraz do osób dorosłych.
Realizacja ankiety w regionie Mazowsza w Polsce była możliwa dzięki pomocy Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze i finansowemu wsparciu Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.
W 2014 roku dzięki pomocy Domu Spotkań z Historią który udzielił przestrzeni na ekspozycję instalacji i kolektę świadectw, mogłam zwrócić się z ankietą do działaczy Solidarności których poznałam w czasie Stanu Wojennego w Warszawie.
Mała wersja instalacji w Domu Spotkań z Historią
czerwiec – 2014
W 2015 r zwróciłam się z ankietą do moich przyjaciół z Paryskiego Komitetu Solidarności z Solidarnością którzy wzbogacili zebrany już zbiór stanowisk.
Wykorzystując wypowiedzi i fotografie zebrane podczas przeprowadzonych ankiet w 2016 r stworzyłam i wydrukowałam w języku polskim 50 egzemplarzy gry «O wspólną wolność». Sprzedałam warszawskiemu Zespołowi szkół Bednarska 25 kompletów tych kart. Oczekuję w najbliższym czasie na druk i rozpowszechnienie gry w Polsce przez warszawskie Liceum Społeczne im. Jerzego Grotowskiego
W 2017 Dzięki pomocy członków stowarzyszenie Art et Montagne mogłam również w oparciu o wypowiedzi ankietowanych stworzyć tą grę w wersji francuskiej. Tytuł francuski brzmi «L’espace de libertée commun». Stowarzyszenie Art et Montagne wydrukowało 100 kompletów kart i rozprowadza je w swej okolicy.
Gra wersji polskiej (zobacz stronę…)
Przykładowe karty są w linku (zobacz stronę…)
Laisser un commentaire