Emil Cieślar – kolor
© Elżbieta Dembińska-Cieślar
Emil Cieślar
Był absolwentem i profesorem na wydziale Architektura wnętrz ASP Warszawa. Po studiach pracował w artystycznym tandemie z żoną, Elżbietą Cieślar. (zobacz stronę…) Z nią też prowadził Galerię Repassage. (zobacz stronę…)
Zwolniony z ASP w 1976 r wyjchał z rodziną do Francji gdzie do dziś mieszka w regionie Drome, w miasteczku Die.
1982 – Rozpoczyna swe poszukiwania w dziedzinie koloru tworząc «Kolekcję kolorów» która stanowi początek jego «Muzyki barw».
1985 – «Organy barw» – Emil konstruuje instrument pozwalający grać kolorowymi światłami.
1988 – «Cienie i kolory» – Pierwsze publiczne występy w Polsce w kaplicy Centrum Sztuki Współczesnej w Orońsku.
1989 – «Cienie i kolory» – Pierwszy publiczny występ «Cienie i kolory» w Paryżu w sali Procreart
1991 – Koncerty publiczne w CSW Zamek Ujazdowski w ramach wystawy «Magowie i Mistycy».
1999 – 2001 – «Muzyki barw» – Projekt koncertu dla katedry w Bourges. Projekt przewiduje wykorzystanie teatralnej techniki oświetleniowej (reflektory wyposażone w filtry barwne i regulacje intensywności światła). Przewidywana jest i również eksperymentowana projekcja świetlna wariacji barw w perspektywie nawy głównej. (zobacz stronę…)
2004 – lipiec i sierpień – «Muzyka barw» Projekt opracowany dla katedry w Bourges został powtórzony w mniejszej skali dzięki Fundacji Klasztoru Marcevol. W romańskim kościele odbywały się wielokrotnie koncerty świetlne grane na „Organach barw”. Towarzyszyła im muzyka elektroniczna Joanny Bruzdowicz. (zobacz stronę…)
2009 – Koncert świateł na wystawie «Magowie i mistycy» w Centrum Sztuki Zamek Ujazdowski.
2010 – «Muzyka przestrzeni gwiezdnej» koncerty świetlne na Bienale «Przestrzeń» w Galerii Współczesnej w Opolu – 2010. (zobacz stronę…)
Były to trzy koncerty świetlne wykonane przez autora a następnie przez osoby przyuczone z obsługi galerii. Koncertowi świetlnemu towarzyszyła muzyka z płyty Aleksandra Skriabina « Prometeusz» Op.60.
© Elżbieta Dembińska-Cieślar
2013- 25 styczeń – «Cienie i kolory» koncert – performance w ramach tygodnia dźwięku w Brukseli. Koncertowi świetlnemu towarzyszył zespół « Raindowicecrem ».Była to muzykalna symbioza gry organów barw z dźwiękami gitary, puzonu i klarnetu. Dźwięki instrumentów wtapiały się w kolorowe światła tworząc nową substancję.
Zobacz film z koncertu pod adresem: https://youtu.be/6apc_zU96Qs
2014 – «Cienie i kolory» Koncert świateł 2014 Die – Francja. Podkład to Solfeż 1–to obraz dwunastu kolorów w dwunastu odcieniach. Video z koncertu można obejrzeć na adresie:
Zobacz film z concert – adres http://www.youtube.com/watch?v=6apc_zU96Qs
2014 – «Cienie i kolory» koncert w sali Raynod w Die. Film przedstawia projekcję kolorowych świateł. Dźwięk towarzyszącej mu muzyki Kuby Radomskiego łączy się z przemianami sekwencji kolorów tworząc nową substancję: « Muzykę barw ».
Zobacz film z Koncert – adres https://www.youtube.com/watch?v=HoszJ_Y-JBE
2015 15 maja –Wystawa i koncert w Galerii Pola Magnetyczne p.t. «Solfeż muzyki kolorów». Improwizacja muzyczna w trzech tonach : sopran- Lydia Kotlińska, bęben – Jerzy Słoma-Słomiński, organy barw- Emil Cieślar (zobacz stronę…)
2017 – 24 listopad – «Koncert kolorów, melodia dla oczu» – wieczór koncertowy w Pracowni Yves Ribard à Die. Projekcja świetlna na obraz «Koło barw» akompaniament śpiewu Cornelia
Foto Natacha Cairo ©
1917 24 listopad – Wystawa i «Koncert kolorów, melodia dla oczu» – wieczór koncertowy w Pracowni Yves Ribard à Die. Projekcja świetlna na obraz «Koło spektrum barw» akompaniament : śpiew śpiew Cornelia Stahl
© Elżbieta Dembińska-Cieślar
© Elżbieta Dembińska-Cieślar
SUR LE MÊME THÈME NA TEN SAM TEMAT
Laisser un commentaire